סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
קלאסי
לוח האירועים 2023 נובמבר 
א ב ג ד ה ו ש
   
1011
12131415161718
19202122232425
2627282930
ידיעה
 
מאת: מערכת הבמה עונת 2023-2024 באופרה הישראלית
 

 
 
שמונה הפקות אופרה – מהמאה ה-18 ועד ימינו, עם יוצרים ישראליים ובינלאומיים שבוראים עולמות מרתקים על במת האופרה


חוויה תיאטרונית טוטאלית ורלוונטית


האופרה הישראלית מציגה את עונת האופרה לשנת  2023-2024 בתוכנית הכוללת אופרות של גדולי המלחינים הקלאסיים, לצד אופרה ישראלית מקורית בבכורה עולמית. 

בשנים האחרונות רושמת האופרה מגמה משמחת של הגעתו של קהל חדש וצעיר למופעי האופרה הישראלית. מועדון הצעירים שהושק לפני כחמש שנים מונה כיום כ-6500 חברים פעילים. ובנוסף מגיעים מכל רחבי הארץ אלפי תלמידים.  

מגמה זו מתחברת למהפך התפיסתי המתחולל באמנות האופרה בעולם ובאופרה הישראלית - הרואה באופרה אמנות טוטאלית שבה המוזיקה היא הכוח המניע אבל יש בה מקום חשוב לתיאטרון, משחק ובימוי, תנועה, תפאורה, תלבושות, עיצוב, תאורה ועוד.

בהתאם הפכה האופרה הישראלית לזירת מפגש עכשווית ומסקרנת בין יוצרים מהשורה הראשונה מכל תחומי הבמה והתוצאה היא חוויה תיאטרונית מוזיקלית טוטאלית ורלוונטית.

גם תוכנית העונה הבאה מקבצת במאים, מעצבים, מנצחים ומבצעים בינלאומיים לצד כוחות ישראליים שמקומם בהפקות האופרה הופך להיות משמעותי יותר ויותר בשנים האחרונות. 

 


חנוך לוין - האופרה, צילום: מיכל חלבין


יוצרים וסולנים ישראליים ובינלאומיים

העונה תיפתח עם "חנוך לוין – האופרה" יצירה המקבצת ביחד את המלחינים הישראליים יוסי בן נון, דודי זבה, יונתן כנען, יונתן קרת ורוני רשף ואת הבימאית שירית לי וייס להפקה אופראית מיוחדת על הדמויות העצובות והמצחיקות של לוין.

הבמאי והכוריאוגרף הישראלי יחזקאל לזרוב יגיע לראשונה לאופרה הישראלית ויביים את "אורפיאו ואאורידיצ'ה" מאת גלוק, בהפקה שמחברת בין שפת התיאטרון-מחול הייחודית ללזרוב לבין במה מהפנטת.
הבמאית הישראלית עומר בן סעדיה, החלה את דרכה כעוזרת במאי באופרה הישראלית וכיום היא במאית פעילה בבתי אופרה רבים בארה"ב. עתה היא חוזרת אל הבמה שבה החלה את דרכה המקצועית, כדי להציג גרסה חדשה לאופרה "לוצ'יה די למרמור" בעקבות ההפקה עטורת השבחים של אמיליו סאחי.

שלושה מנצחים ישראליים שנמנים על מנצח האופרות החשובים בעולם, יובילו חלק מהפקות העונה הבאה: דן אטינגר, מנהלה המוזיקלי של האופרה ינצח על הפקה חדשה של "אותלו" מאת ורדי, והוא יחזור לשתף פעולה עם הבמאי הנודע סטפנו פודה בהפקה מרהיבה של "רוסלקה" מאת דבוז'ק; לאחר היעדרות ארוכה המנצח אשר פיש יחזור לאופרה הישראלית וינצח על "הדיאלוגים של הכרמליטיות" - יצירת המופת של פולנק; דניאל אורן, רב המנצחים של האופרה הישראלית, חוזר גם הוא וינצח על "לה בוהם" מאת פוצ'יני. 


אותלו, צילום: Wiener Staatsoper Michael Pohn


לצד סולנים בינלאומיים שישירו על במת האופרה בעונה זו יככבו סולני האופרה הישראלית שזכו לאהבת הקהל בשנים האחרונות, וביניהם עודד רייך וענת צ'רני שקצרו לאחרונה שבחים רבים על תפקידם באופרה "תיאודור", הילה פחימה שתשיר את התפקיד הראשי ב"לוצ'יה די למרמור" ואת ג'ילדה באופרה "ריגולטו", אלה וסילביצקי שתשיר את מימי ב"לה בוהם", את בת הים ב"רוסלקה" ואת אם המנזר החדשה ב"דיאלוגים של הכרמיליטיות", יעל לויטה שתשיר את מוזטה ב"לה בוהם" ובלאנש ב"דיאלוגים של הכרמיליטיות", שירה פטשורניק שתבצע את תפקיד קונסטנס ב"דיאלוגים של הכרמיליטיות" ורבים אחרים.

בין סולני האופרה האורחים שיגיעו השנה לראשונה לאופרה הישראלית זמר הקונטרה טנור הקנדי ממוצא פרסי קמרון שבאזי (אורפיאו ב"אורפיאו ואאורידיצ'ה"), הטנור קרלו וטרה (התפקיד הראשי ב"אותלו"), הסופרן אייגולקישמטולינה (התפקיד הראשי ב"לוצ'יה די למרמור), הבריטון דליבור יניס (יאגו ב"אותלו") ועוד. כמו כן ישובו לשיר אצלנו הטנורים אלכסיי דולגוב ואורסטה קוזימו, הבריטונים יונוץ פאסקו ומריו קאסי וזמר הבס סימון לים 
לה בוהם, צילום: Ivan-Martinez


התוכנית המלאה של העונה כוללת את האופרות הבאות:

"חנוך לוין – האופרה"
 למוזיקה של יוסי בן נון, דודי זבה, יונתן כנען, יונתן קרת ורוני רשף בבימוייה של שירית לי וייס ובניצוחו של דודי זבה. חמישה מלחינים ישראליים יצרו עולם עשיר וסוחף עבור כמה מהקטעים והשירים האהובים ביותר של חנוך לוין. הפקה אופראית חדשה עם הדמויות העצובות והמצחיקות של גדול המחזאים שלנו. (אוקטובר 2023).

"לוצ'יה די למרמור"
מאת גאטנו דוניצטי ובניצוחו של דניאל קלגרי. עומר בן סעדיה תעניק גירסה חדשה להפקה הנודעת של אמיליו סאחי, על לוצ'יה שרוצחת את בעלה הטרי ומאבדת את שפיותה באריית השיגעון הגדולה מכולן שהלחין דוניצטי. (נובמבר 2023).


לוצ'יה די למרמור, צילום: יוסי צבקר


"לה בוהם"
מאת ג'קומו פוצ'יני בניצוחו של דניאל אורן. אהבתם של מימי ורודולפו ניצתת בפריס בערב חג המולד באופרה האהובה של פוצ'יני, עם קאסט של זמרים שמופיעים בקביעות על במות האופרה החשובות באירופה. (דצמבר 2023 - ינואר 2024)

"אותלו"
מאת ג'וזפה ורדי ובניצוחו של דן אטינגר. דרמת הנקם היצרית של ורדי המבוססת על מחזהו של שקספיר. אותלו נכנע לרגשות הקנאה הגועשים בקרבו ורוצח את אשתו על לא עוול בכפה בהפקה גרנדיוזית שמביים אדריאן נובל, מגדולי במאי שקספיר בעולם. בהפקה מרהיבה בשיתוף בית האופרה של וינה (פברואר 2024).

"רוסלקה"
מאת אנטונין דבוז'ק ובניצוחו של דן אטינגר. במת האופרה הופכת לבריכת מים ענקית עבור סיפורה של בת הים המתאהבת בבן אדם ומוכנה לעשות הכל כדי לממש את אהבתה. האופרה הסוחפת של דבוז'ק בהפקה מרהיבה של אחד הבמאים החשובים בימינו - סטפנו פודה. הפקה משותפת עם בית האופרה של טולוז (מרס 2024)רוסלקה, צילום: Mirco Magliocca


"אורפיאו ואאורידיצ'ה"
מאת כריסטוף ויליבד גלוק בניצוחו של מיקלה גמבה, שחוזר לאופרה הישראלית לאחר שהלהיב את הקהל בעונה הקודמת. יחזקאל לזרוב יגיע לראשונה אל האופרה הישראלית כדי לביים את סיפורו של אמן המבכה את מות אהובתו ומוכן לצאת למסע מסוכן כדי להחזירה אליו. (אפריל 2024).

"הדיאלוגים של הכרמליטיות"
מאת פרנסיס פולנק. לאחר 15 שנה, חוזר אשר פיש אל האופרה הישראלית כדי לנצח על אחת היצירות החשובות של המאה ה-20. אוליבר פי, מגדולי הבמאים של ימינו" ביים הפקה מצמררת של יצירת המופת של פולנק העוסקת האמונה, הקרבה ואהבת האדם בזמן המהפכה הצרפתית. (מאי-יוני 2024) 


הדיאלוגים של הכרמליטיות, צילום: Vincent Pontet


 "ריגולטו"
את העונה תנעל האופרה "ריגולטו" מאת ג'וזפה ורדי בניצוחו של פאול קריניאני. במאי התיאטרון הנודע מיגל דל ארקו מגיש הפקה פיוטית ומלאת יופי וכאב על ליצן החצר שמבקש להגן על בתו, אך תעלולי הדוכס המושחת מביאים אותם אל הסוף הטרגי. הפקה משותפת עם בית האופרה של מדריד (יולי 2024) 
 

 עונת האופרה לשנת 2023-2024 בית האופרה ע"ש שלמה להט (צ'יץ') בתל-אביב, שאול המלך 19 תל-אביב. פרטים נוספים באתר האופרה הישראלית
 20/06/2023   :תאריך יצירה

הדפס הוסף תגובה

תגובת גולשים (1 תגובות)
הוסף תגובה   לכל התגובות
1. דן אטינגר
יעקב , מודיעין (30/06/2023)

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע