סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
פסטיבלים
לוח האירועים 2021 ספטמבר 
א ב ג ד ה ו ש
   
1011
12131415161718
19202122232425
2627282930
ידיעה
 
מאת: מערכת הבמה פסטיבל המוזיקה החדש - מכשפות?
 

 
 
תזמורת הבארוק ירושלים מציגה: בכורה ישראלית לאופרה "לה קליסטו" ועוד מופעים מרהיבים


נותנים במה למלחינות הבארוק

פסטיבל "מכשפות?" הוא פסטיבל חדש שמעלה תזמורת הבארוק ירושלים. הפסטיבל, שמוקדש לנשים מלחינות ולייצוג נשים במוזיקה במאה ה-17, יעלה שלל פעילויות מוזיקליות ביולי 2021. הפסטיבל ייתן במה למלחינות מהבארוק - מרביתן נשכחו במהרה לאחר מותן - ולייצוג נשים ביצירות האמנות של הבארוק.
 
במרכז הפסטיבל - האופרה המרהיבה "לה קליסטו" מאת פרנצ'סקו קוואלי (1651), שתבוצע בבכורה ישראלית על ידי נגני תזמורת הבארוק ירושלים, זמרי מיתר אופרה סטודיו של האופרה הישראלית, המנצח דוד שמר והבימאית שירית לי וייס.

זהו סיפורה של הנימפה קליסטו (על פי מטמורפוזות מאת אובידיוס). על מנת לזכות באהבתה של קליסטו, מתחפש יופיטר לאלה דיאנה, לצד נסיונותיה של רעייתו ג'ונו להפריד בין השניים על ידי הפיכתה של קליסטו לדב. הסיפור משולב בסיפור אהבתה של דיאנה עם הרועה אנדימיון. באמצעות אריות יפהפיות ורצ'יטטיבים מלאי הבעה משרטט פרנצ'סקו קוואלי את דמותה של קליסטו, את שאלות הזהות איתן היא מתמודדת ואת היחסים המורכבים בין הדמויות השונות בעלילה. האופרה תבוצע בירושלים, בתל אביב ובחיפה. 
 
שמותיהם של מלחינים רבים מתקופת הבארוק שגורים בפי הציבור – באך, ויוולדי, הנדל, מונטוורדי, קורלי ורבים אחרים. עם זאת, מעטים יודעים על פעילותן הרבה של מלחינות נשים שנאלצו להתמודד עם סביבה פטריארכלית שהקשתה ולעתים אף ניסתה למנוע פעילות אמנותית של נשים. אותן נשים יוצרות עוררו בקרב החברה הגברית פחד מצמית שנבע מכוחן היצירתי והיחס כלפיהן הזכיר את היחס שהופנה באותה התקופה לנשים חזקות מתחומים מקבילים כמו רפואה ומחקר, נשים שבמקרים רבים הוקעו כ"מכשפות", נרדפו ולעיתים אף הועלו על המוקד.

גישה זו היוותה מקור השראה לשמו של הפסטיבל. המלחינות שיבואו לידי ביטוי בפסטיבל זה יהיו הקורטיזנה ברברה סטרוצי (1619-1677, ונציה), הנזירה לוקרציה אורסינה ויזאנה (1590-1661), ולאונורה דוארטה שגדלה במשפחת אנוסים אמידה באנטוורפן (1610-1678).

הפסטיבל ייתן את הבמה לא רק לאותן נשים מלחינות, אלא גם לצורה בה מלחיני הבארוק ייצגו ביצירותיהם דמויות נשיות: קליסטו, דיאנה וג'ונו מהמיתולוגיה, המלכה קלאופטרה ונשים נוספות. הפסטיבל ייערך ברחבי ירושלים ויכלול שלל אירועים שיבוצעו בחללים ובאתרים שונים בעיר. לצד הקונצרטים ישולבו הרצאות בנושאי נשים באמנות המאות ה-16 וה-17 וערב שירה בשיתוף "מקום לשירה".

הפסטיבל מתקיים ביוזמתה ובביצועה של תזמורת הבארוק ירושלים ובניהולו האמנותי של פרופ' דוד שמר. אמנים נוספים שישתתפו בפסטיבל: הזמרת דניאלה סקורקה, נגנים מאנסמבל פניקס, זמרות וזמרי קלנר אקדמי מגרמניה בניצוח מייקל ווילנס, זמרי מיתר אופרה סטודיו של האופרה הישראלית, זמרות וזמרי סדנת האופרה הירושלמית - ורבים אחרים. 


תזמורת הבארוק ירושלים, צילום: אהרל'ה הצמצם הבוער
 
רשימת האירועים: 
  
אופרה: "לה קליסטו" מאת פרנצ'סקו קוואלי (1651)
"לה קליסטו" - מהאופרות הראשונות שהביאו לקדמת הבמה סוגיות מגדר, אירוטיקה נועזת ויחסים חד-מיניים. במרכזה הנימפה קליסטו וסיפור אהבתו של יופיטר (ג'ובה) אליה, נקמתה של רעייתו הרה (ג'ונונה) ועוד שלל סיפורי מיתולוגיה המשולבים בעלילה. 
 תזמורת הבארוק ירושלים
מיתר אופרה סטודיו - האופרה הישראלית:
קליסטו – תום כהן
דיאנה/ג'ובה כדיאנה – תמרה נבות
ג'ונונה – סיוון קרן
אנדימיונה – רונה שרירא
ג'ובה – נעם לובנשטיין
פנה – סטס דווידוב
מרקוריו – ירדן קיפרמן
סטירינו – קרינה רדזיון
סילבנו – לידור מסיקה
דוד שמר, מנצח
שירית לי וייס, במאית 

5 ביולי בשעה 20:00 - ימקא הבינלאומית ירושלים, 6 ביולי, בשעה 20:00 - אולם צוקר, היכל התרבות תל אביב, 13 ביולי בשעה 20:00  - אולם רפפורט, חיפה. כרטיסים: בין 80 ל-140 ש"ח (מחירים מיוחדים לסטודנטים, צעירים, גמלאים). לה קליסטו
  
  

לה קליסטו, צילום: אהרל'ה הצמצם הבוער


שירת הקורטיזנה


מיצירות ברברה סטרוצי
ברברה סטרוצי, מהמוכרות שבמלחינות הבארוק, שחייתה בוונציה והייתה קורטיזנה (מעין פילגש בחוגי החברה הגבוהה), חיברה שלל יצירות ווקאליות ואף הביאה אותן לדפוס. בקונצרט: אריות מאת סטרוצי לצד יצירות נוספות מהתקופה.
דניאלה סקורקה, סופרן; אליאב לביא, תאורבו; דוד שמר, צ'מבלו 

9 ביולי בשעה 12:15 - בית רוח חדשה, יפו 161, ירושלים. כרטיסים 80 ש"ח (מחירים מיוחדים לסטודנטים, צעירים, גמלאים)
 
הרצאה: אלגוריה של אישה יפה
טל ברית, מרצה
בתרבות הרנסנס פנים רבות לדברים אותם מייצגת האישה היפה. במרחבים הכנסייתיים היא תכונה "לוקסוריה" ויופיה ייחשב לסכנה הגדולה ביותר בשבעת החטאים הקטלניים. בחצר הגרמנית היא מכונה "פראו וולט" (מיס עולם!) ונחשבת למקור כל המידות הטובות של האביר. ההרצאה תעסוק בשלל ייצוגיה באומנות ובתרבות, בסמליה השונים, וכן בכלים המשוכללים אשר פותחו להתמודד מולה. בהרצאה ישולבו קטעי מוזיקה. 

 14 ביולי בשעה 20:00 - בית רוח חדשה, יפו 161, ירושלים. כרטיסים 40 ש"ח 
  
  
לאונורה דוארטה, ארמון ובית כנסת
החל בקונצרטים הביתיים בארמון דוארטה, בהשתתפות האליטה של אנטוורפן, וכלה בשירים שהושרו בבית הכנסת הפורטוגזי באמסטרדם (המכונה "המקום" - בגלל פתיחותו וסובלנותו כלפי יהודים) - הצצה לעולמם המוזיקלי של אנוסים ויהודים בארצות השפלה במאה ה-17. מוזיקה מאת ליאונורה דוארטה (1610-1678) והמעגל שלה - קונסטנטין הויגנס, ניקולאס לנייר, ג'ון בול; כמו כן נבצע יצירות מאת בני זמנה - קופרריו ופרסקובלדי; וכן יצירות נדירות שהתגלו בבית הכנסת הפורטוגלי באמסטרדם (מתוארך לסביבות 1675) – מוזיקה שנכתבה מהזיכרון על ידי מנצח המקהלה האחרון של "המקום", דוד ריקרדו, בשנת 1942. התוכנית כוללת גם שיר פסח ספרדי שיתכן כי ליאונורה דוארטה הסתירה בתוך אחת מהסימפוניות.
סולני תזמורת הבארוק ירושלים ואנסמבל פניקס. מירנה הרצוג, מנצחת 

20 ביולי בשעות 18:00 ו-20:00 - בית רוח חדשה, יפו 161, ירושלים. כרטיסים 80 ש"ח (מחירים מיוחדים לסטודנטים, צעירים, גמלאים)
  

תזמורת הבארוק ירושלים, צילום: נדב הראל

הטרומבון, המכשפה ויריד הקסמים – אירוע חוצות
 

אירועים בחצר בית רוח חדשה, בשילוב קונצרט לכלי נשיפה עם חמישיית כלי המתכת פריטי פליז המוקדש למלחינה לוקרציה אורסינה ויזאנה, לכלי מתכת ולנשים מוזיקאיות; יריד קטן ובו מיצירות אמני בית רוח חדשה, הרצאה והפתעות נוספות.
חמישיית המתכת פריטי פליז בהובלת דניאל תגר
עודד פוירשטיין, מרצה
אמנים מבית רוח חדשה
  
21 ביולי בשעה 18:00 - בית רוח חדשה, יפו 161, ירושלים. הכניסה לאירועי החוץ ללא תשלום, הכניסה להרצאה במחיר של 20 ₪.
  
קלאופטרה
קטעים מתוך האופרה יוליוס קיסר מאת הנדל ואריות של דמותה של קלאופטרה מתוך האופרה.
סולני תזמורת הבארוק ירושלים וזמרי סדנת האופרה ירושלים (בהנחיית סוניה מזר) 
 
24 ביולי בשעה 20:00 - מרכז תרבות ארט כורש, כורש 3, ירושלים. כרטיסים 80 ש"ח (מחירים מיוחדים לסטודנטים, צעירים, גמלאים)
  
  
 ערב שירת מכשפות
מחווה לארבע האמהות של שירת המכשפות העברית: חדוה הרכבי, רחל חלפי, סבינה מסג ואגי משעול.
הנחייה: גלעד מאירי
בשיתוף עם מקום לשירה
  
28 ביולי בשעה 20:00 - בית רוח חדשה, יפו. כרטיסים 40 ש"ח 
  

חדוה הרכבי, צילום: איריס נשר


מוזיקה למכשפות
סולני תזמורת הבארוק ירושלים וזמרי קלנר אקדמי (גרמניה) בקונצרט המצייר דיוקן של דמות האישה-מכשפה באופרת הבארוק, כפי שמתואר ב"סצינת המכשפות" המפורסמת בדידו ואניאס של פרסל, וכן במבחר אריות מהאופרה אלצ'ינה של הנדל. למול אלו - מדריגלים שמימיים מהבארוק המוקדם מאת היינריך שיץ, סבסטיאן קנופר ומלכיאור פרנק.
סולני תזמורת הבארוק ירושלים; זמרי קלנר אקדמי (גרמניה). מייקל ווילנס, מנצח
 

31 ביולי בשעה 21:30- ימקא הבינלאומית ירושלים. 1 באוגוסט בשעה 20:00, משכן לאמנויות נס ציונה. 80-120 ש"ח (מחירים מיוחדים לסטודנטים, צעירים, גמלאים)

פסטיבל "מכשפות?" מתקיים בין התאריכים  31-5 ביולי 2021. לרכישת כרטיסים


למועדי מופעים >

13/06/2021   :תאריך יצירה
הדפס הוסף תגובה

תגובת גולשים (1 תגובות)
הוסף תגובה   לכל התגובות
1. יצירת אומנות!!
אני , (16/06/2021) (לת)

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע